CS 311 Y ACT Leveät nauhat kangas käyttökohteet Puu
Sidos | Hartsi |
Raetyyppi | Alumiinioksidi |
Hajontatyyppi | avoin |
Selkä | Y-polyesteri |
Puu | |
Metalli yleensä |
|
Ikkuna- ja ovirakentaminen |
Puunjalostusteollisuus |
Klingspor CS 311 Y ACT leveä hiomanauha - ihanteellinen pitkäkuituisen puun hiontaan
Klingsporin leveä hiomanauha CS 311 Y ACT on erityisen hyödyllinen hiottaessa pitkäkuituisia puulajeja, joilla on taipumus tukkeutua hioma-aineeseen. Sille on ominaista:
- Vähäinen tukkeutuminen
- Korkea repeytymiskestävyys
- Hyvä materiaalinpoisto
- Pitkä käyttöikä
Lisäksi siinä on antistaattinen pintakäsittely, joka vähentää hiomapölyn tarttumista. Tämä mahdollistaa nopean työskentelyn keskeytyksettä ja on välttämätöntä, koska sähköisesti ladattua hiomapölyä on vaikea kerätä edes erittäin hyvillä poistojärjestelmillä. Klingspor CS 311 Y ACT -leveänauhaa puun työstöön on saatavana sekä erittäin karkeana että erittäin hienona.
Selkämateriaali - repeytymätöntä polyesteriä
Leveänauhassa CS 311 Y ACT Klingspor käyttää selkämateriaalina repeytymätöntä polyesteriä. Se on huomattavasti kestävämpi kuin paperi ja kestää siksi suurempia vaatimuksia esimerkiksi karkeilla karkeilla karkeuksilla hiottaessa. Koska CS 311 Y ACT on suunniteltu käytettäväksi kontaktilaikalla, selkämyksessä on F4 G -liitos. Tässä puskuriliitoksessa nauha on leikattu kulmassa kulkusuuntaan nähden ja varustettu kääntöpuolella olevalla kalvolla.
Vähäinen tukkeutuminen avoimesti sirotellun hiomajyvän ansiosta
Hiomajyvän avoin sirottelu takaa erinomaisen materiaalinpoiston ja pitkän käyttöiän leveällä nauhalla CS 311 Y ACT. Yksittäisten jyvien isot välit mahdollistavat pölyn nopean poistamisen, joten hiomahihna ei tukkeudu, kun työstetään pitkäkuituista puuta. Hiontapöly tarttuu yleensä helposti puuhun, hiomanauhaan ja koneeseen, koska se latautuu staatsesti kitkan vaikutuksesta hiomisen aikana. Tämän estämiseksi CS 311 Y ACT on varustettu antistaattisella pinnoitteella. Tämä mahdollistaa sähkövarauksen poistumisen hiomahihnan ja koneen kautta.
Kaikkiin hintoihin lisätään lakisääteinen arvonlisävero ja ne koskevat ainoastaan kaupallisia tilaajia.