A 960 TZ Special Kronenflex®-katkaisulaikat käyttökohteet Jaloteräs, Teräs

Rauta, rikki ja kloori vapaa
Ominaisuudet
Luokka Special
Sidos Keinohartsi, kuituvahvistettu
Raetyyppi Alumiinioksidi
Aggressiivisuus
Käyttöikä
Kovuus
Materiaalit
Jaloteräs
Teräs
Käyttöalueet
Jaloterästä työstävä teollisuus
Kaiderakentaminen
Laite- ja säiliörakentaminen
Laitosrakentaminen
Metallirakentaminen
Viilaamo

A 960 TZ Special – ohut katkaisulaikka ruostumattomalle teräkselle

A 960 TZ Special -laikalla ikkunakotelossa Klingspor tarjoaa ohuen katkaisulaikan seuraavien materiaalien työstämiseen

  • ruostumaton teräs,
  • teräs ja
  • mineraalimateriaalit.

Laikka vakuuttaa erityisen pitkällä käyttöiällään ja kovuudellaan. Purseettomat leikkaukset ovat yksi tämän tuotteen lisäeduista, ja se on suunnattu erityisesti ammattikäyttäjille. A 960 TZ Special on siten sopiva katkaisulaikka haastaviin tehtäviin. Koska katkaisulaikka on kova, rauta-, rikki- ja kloorivapaa, nämä aineet eivät voi saastuttaa työkappaletta.

Ohut ja puhdas leikkaus kaikissa olosuhteissa

A 960 TZ Special -laikan merkittävin etu on ohut leikkaus, joka pitää työstettävän pinnan pienenä ja auttaa pitämään lämpökuormituksen mahdollisimman pienenä. Pienen lämmönkehityksen ansiosta myös lämpövärjäytymisriski pienenee. Tämä on yksi suurimmista haasteista ruostumattoman teräksen leikkaamisessa. Samalla laikka on ohuudestaan huolimatta erittäin vakaa ja luotettava käytössä. Klingspor käyttää tähän tarkoitukseen erityistä lasikuitukangasta. Synteettisen hiomajyvän ja tasalaatuisten ominaisuuksien ansiosta tämä tuote on korkealaatuinen ratkaisu moniin eri käyttötarkoituksiin.

Helppo käyttää, nopeampi leikkaus

A 960 TZ Special -tuotteella metallin leikkaus on turvallista ja siistiä. Tuote on myös erittäin helppokäyttöinen. Käsittelyn aikana syntyy vain hyvin vähän tärinää. Tämä lisää leikkausten tarkkuutta, koska työkalua on helpompi ohjata. Tämän tuotteen käyttöikää on voitu pidentää merkittävästi optimoidun sidontajärjestelmän avulla. Käyttäjälle tämä tarkoittaa, että hän voi leikata nopeammin ja vaihtaa työkalua harvemmin